- Nenáročná údržba
- Nezávislost na uhlí či zemním plynu
- Ekologie,
- Úspora nákladů
Čerpadla odebírají teplo z okolního prostředí (ze země, ze vzduchu nebo z vody), které ještě ohřejí a použijí pro vytopení objektu či na ohřev vody. Tím dochází k úspoře energie i minimalizaci ekologického dopadu jeho provozu.
Vzduch–vzduch
Čerpadlo vzduch-vzduch odebírá teplo z venkovního prostředí a tím pak ohřívá vnitřek objektu. Nedochází k akumulaci, takže v případě nižších teplot je třeba mít v záloze jiný druh vytápění. Vyznačuje se nízkou pořizovací cenou a snadnou instalací.
Země–voda
Čerpadla země-voda se vyznačují spolehlivostí, delší životností, stabilním provozem a nejnižší hlučností. Existují dva druhy tepelných čerpadel země–voda:
- hlubinné vrty, které jsou prostorově nenáročné a odebírají teplo ze zemského masivu
- plošné výměníky, které v hloubce dvou metrů pod zemí čerpají teplo nastřádané z letních měsíců
Voda–voda
Instalace tepelných čerpadel voda-voda bývá náročnější a nákladnější, ale zaručuje vyšší účinnost a topný faktor než vzduch–voda. Čerpá teplo ze spodních vod, a tak je pro instalaci nutné povolení od správce toku.
Vzduch–voda
Má minimální požadavky na prostor a bývá cenově dostupnější, ale zase se vyznačuje nižší účinností a životností než země-voda. Instalace je rychlá a zařízení zajišťuje jak vytápní domu, jak chlazení i ohřev vody.
Ceny čerpadel se pohybují od desítek do stovek tisíc korun. Výše pořizovacích nákladů se liší u jednotlivých typů čerpadel:.
- Vzduch–voda: cca 160 000 až 250 000 Kč
- Voda–voda: cca 180 000 až 350 000 Kč
- Země–voda: cca 200 000 až 360 000 Kč
- Vzduch–vzduch: cca 25 000 až 40 000 Kč